5-latka będzie mógła zabierać leki z konopi do przedszkola
14 sierpnia sędzia Charles Marson przyznał pozwolenie umożliwiające posiadanie i zażywanie leków kannabinoidowych młodej dziewczynce-Brooke Adams. Mimo iż w stanie Kalifornia usankcjonowane jest zażywanie nawet rekreacyjnej marihuany, to posiadanie jej na terenie szkół i przedszkoli jest zakazane. Leki na bazie konopi są wybawieniem w przypadku niezwykle ciężkich chorób, które dosięgają również dzieci i młodzież w wieku szkolnym. W tym przypadku chodzi o zespół draveta, który objawia się już w wieku niemowlęcym.
Choroba jest niezwykle ciężka ze względu na ilość i długość napadów padaczkowych, które dotykają dzieci od najmłodszych lat. Manifestacja napadów padaczkowych następuje już między 3 a 9 miesiącem po urodzeniu. Napady zazwyczaj związane są z drgawkami wywołanymi podwyższoną temperaturą, zakażeniem, infekcją, ekspozycją na ciepło, temperaturą kąpieli powyżej 35°C, nadwrażliwością na światło, brakiem snu. W drugim roku życia stwierdza się opóźnienie rozwoju psychoruchowego dziecka. Napady utrzymują się, a także występują zmiany w badaniu neurologicznym (uogólniona niezgrabność, drżenie, niekiedy ataksja i objawy piramidowe) oraz upośledzenie umysłowe. Zespół ma przebieg progresywny, zarówno co do częstości napadów, jak i objawów neurologicznych, prowadząc do zgonu w ok. 8-15% przypadków.
Na mocy wydanego pozwolenia dziewczynka będzie mogła brać ze sobą leki kannabinoidowe, zaś nad ich przyjmowaniem będzie czuwała pielęgniarka. Zważywszy na ilość napadów dochodzących do ponad 30-stu dziennie, jest to niezwykle radosny moment w życiu Adamsów. Ciągłość leczenia i możliwość zażycia kannabinoidów w razie ataku to konieczność w przypadku choroby, która w krytycznych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.
Badania przeprowadzone przez jedno z najbardziej renomowanych czasopism medycznych The New England Journal of Medicine świadczą o sile działania kannabinoidów podczas leczenia skutków ataków padaczkowych. Niesamowite efekty leczenia objawiają się w nawet 500 krotnym spadku występowania ataków, jak u pewnej 6-letniej pacjentki, która brała udział w badaniu. Nie dziwi więc zupełnie fakt, iż rodzice młodej Brooks zdecydowali się leczyć swoje dziecko lekami pozyskanymi z konopi, które w porównaniu ze standardowym leczeniem są dużo bardziej skuteczne, a przede wszyskim bezpieczne dla młodych pacjentów.
Każdy chciałby, aby jego dziecko mogło chodzić, jeździć na rowerze czy samo się żywić, co jest możliwe w przypadku stosowania konopi podczas leczenia. Miejmy nadzieje, że kiedyś również w Polsce uda się potrzebującym dzieciom i rodzicom dotrzeć do tej zbawiennej formy leczenia zespołu Draveta.
Źródła:
https://www.sacbee.com/news/state/california/article216656915.html
http://www.canorml.org/california_cannabis_laws
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5716495/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Dravet
No Comment