WiadomościZe Świata

Barack Obama łagodzi wyroki za narkotyki dla 22 osób

Share

Pierwszego kwietnia Barack Obama złagodził wyroki dwudziestu dwóm więźniom federalnym skazanych za przestępstwo narkotykowe. Jest to niejako kontunuacja działań Obamy, który ósmego grudnia złagodził kary dla ośmiu innych więźniów federalnych(również za przestępstwa narkotykowe).

Według radcy Białego Domu Neila Egglestona, były to osoby skazane na mocy nieaktualnego prawa i polityki. Wielu z tych więźniów spłaciło swój dług wobec społeczeństwa, niektórzy z nich są w więzieniach dłuzej niż dekadę, gdzie aktualnie sądzeni przestępcy na mocy aktualnego prawa mają dużo łagodniejsze wyroki za te same winy.

W poprzednim roku prokurator generalny Eric Holder udzielił szeregu wywiadów i wystąpień potępiając politykę więzienną i narkotykową Stanów Zjednoczonych, obiecując znaczące zmiany wyroków skazujących i ukrócenie bezsensownego wsadzania ludzi do więzień za nic nie znaczące wykroczenia narkotykowe. Również Kancelaria Baracka Obamy obiecuje przyspieszenie i poprawę w sprawach łagodzenia kary za przestępstwa narkotykowe. Jednak mimo wszelakiego wsparcia i obietnic Obama jak dotąd wykorzystuje możliwość łagodzenia kary rzadziej niż większość poprzednich prezydentów USA.

Barack Obama jest pod silną presją opini publicznej i rodzin obecnych więźniów, które domagają się ukrócenie kar za przestępstwa narkotykowe, które, mimo, że są minimalne przy aktualnym prawie, to i tak są zdecydowanie za długie.

“Jestem dumny, że Prezydent Barack Obama wykorzystuje prawo łaski dla przestępców narkotykowych, którzy odsiadują drakońskie wyroki.” – powiedział w jednym z wywiadów Anthony Papa – rzecznik prasowy The Drug Policy Alliance. – “Mam nadzieję, że ta wiadomość dotrze do władz poszczególych stanów, które mają uprawnienia do przyznawania łagodniejszych wyroków dla tych ludzi, którzy za niewielkie ilości narkotyków zostali odsunięci od swoich rodzin i wsadzeni do więzienia”. Przypomnijmy, że Anthony Papa uzyskał prawo łaski w 1997 roku, po 12 latach odsiadki z powodu sławnego prawa Rockefeller Drug U.

Jest wiele przepisów, które kongres musi uchwalić, żeby kraj mógl zareagować na wyroki ułaskawiające. Najważniejsza z nich to ustawa Smarter Sentencing. Ta ponadpartyjna ustawa powinna w szybkim tempie usunąć wyroki minimalne za posiadanie, dając sedziom dużo więcej swobody w przyznawaniu kar, a ponadto reaktywowało by to ustawę Fair Sentencing z 2010 roku.

“Dzisiejsze akcje prezydenta są mile widziane, ale potrzebne jest działanie na skalę krajową” – powiedział w wywiadzie Michael Collins – rzecznik policji DPA do spraw krajowych – “Kongres musis natychmiast zadziałać w sprawie zasadniczej reformy prawa narkotykowego i pójść do przodu z ustawą Smarter Sentencing. Nadszedł czas by w końcu naprawić żenujące prawo, które masowo skazuje ludzi na więzienie.”

Źródło

theweedblog.com
Previous post

Adam Wierzba wyleczył się z nowotworu dzięki marihuanie

Next post

Apel pacjentów o uniewinnienie Jakuba Gajewskiego, któremu grozi 15 lat więzienia za ratowanie ludziom życia

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *