BadaniaZdrowie

Biogenetyczny startup rozpoczął pracę nad drożdżami produkującymi THC

Share

Będąca kiedyś niczym więcej, niż marzeniem spalonych mózgów teoria, zaczyna coraz bardziej stawać się rzeczywistością. Irlandzki startup Hyasynth Bio właśnie zaczął pracę nad zaszczepieniem fragmentu kodu genetycznego, odpowiedzialnego za produkcję THC i CBD w konopiach, drożdżom, by wyeliminować pracochłonny zdaniem naukowców proces uprawy roślin, z których pozyskuje się medyczną marihuanę.

Uprawa medycznej marihuany jest obecnie bardzo droga i ściśle uregulowana. Wzrost roślin jest powolny i musisz sprawdzić przynajmniej kilka różnych odmian aż uzyskasz stabilną mieszankę związków psychoaktywnych. Myślimy o wyminięciu tego wszystkiego, żeby wypracować metodę szybkiego wzrostu. Jesteśmy w stanie osiągnąć trawę poprzez technologię, która stworzyłaby kastomizowaną mieszankę drożdży. – mówi Sarah Choukah, CEO Hyasynth Bio.

Ostatecznym celem Hyasynth Bio jest uzyskanie stabilnej odmiany drożdży, które zastąpiłyby skomplikowany proces hodowli odmian bogatych w THC i CBD, a których wzrost zajmowałby zaledwie kilka dni. Produkt finalny nie nadawałby się jednak do palenia – firma myśli bardziej o plasterkach, kremie lub olejku nadającym się do waporyzacji.

Docelowo praca irlandzkich bioinżynierów nie jest skierowana na stworzenie nowej metody na dobry odlot, ale uzyskanie skutecznej formy lekarstwa na epilepsję, stwardnienie rozsiane, czy raka. Choukah nie wyklucza jednak rynku rekracyjnego mówiąc: W dalszej perspektywie, zależnie od tego, jak bardzo uregulowany będzie rynek, możemy wejśc na rynek rekreacyjny.

Plan naukowców przypomina na razie inne schematy bioinżynieryjne tj. laboratoryjna hodowla mięsa czy pozyskiwanie biopaliwa za pomocą bakterii. Zespół chce zaszczepić DNA konopi drożdżom i wykorzystać ich naturalną zdolność do szybkiej multiplikacji w celu szybkiej produkcji THC i CBD, a w przyszłości również innych kanabinoli tj. CBN czy CBC. Gen, który odpowiada za produkcję THC, został przy tym odkryty zaledwie 5 lat temu

Współzałożyciel Hyasynth Bio, Kevin Chen, tłumaczy dlaczego właśnie ta droga wydaje się naukowcom tak atrakcyjna: Ludzie myśleli o robienu tego wcześniej, ale nikt się na to nigdy nie zdecydował. Ludzie nie lubią wchodzić w badania nad konopiami, ponieważ musisz przeskoczyć mnóstwo płotków prawnych. Ponadto, istnieją ludzie, którzy wciąż sądzą, iż istnieją przeszkody natury moralnej w pracy nad nielegalnym środkiem psychoaktywnym.

Nawet z takim założeniem proces nie jest jednak zupełnie prosty. W Irlandii prawo zezwala wprawdzie na modyfikację drożdży w celu produkcji CBD, ale z THC sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. I właśnie z tego powody zespół skupi się najpierw na zastosowaniu medycznym, śledząc rozwój legalizacji marihuany na świecie z wielkim zainteresowaniem. Naukowcy mają przedstawić pierwsze efekty swojej pracy 19 sierpnia podczas irlandzkiego dnia biologii syntetycznej.

ŹRÓDŁO: Vice Motherboard

Previous post

Rekreacja na trawce

Next post

Konopia i Chemioterapia - Świadectwo pacjętki

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *