KulturaLegalizacja

Co policja wie na temat marihuany?

0 Shares

Pisanie tego artykułu wywołało we mnie tyle samo rozbawienia co smutku, ponieważ jest to dokument zamieszczony na stronach policji w celu edukacji, a także prowadzenia zajęć programowych na temat narkotyków.

Narkotyki – Charakterystyka wybranych substancji – Tak zaczyna się poradnik wydany przez Szkołę Policji w Katowicach.

„Konopie indyjskie to polski odpowiednik Cannabis Sativa – rośliny, z której produkowana jest marihuana, haszysz oraz olej haszyszowy”

No cóż, moja wiedza mi nie pomaga, ponieważ nie jestem w stanie zrozumieć co chciał przekazać autor. To, że konopie indyjskie są z polski czy to, że konopie siewne to marihuana?
Przywołując ostatnie wydarzenia wiadomo dlaczego policja zatrzymała 22-latka za posiadanie 19kg konopi siewnej. Czy mając takie materiały edukacyjne mogło to się skończyć inaczej?

„Wzmianki o konopiach indyjskich pojawiają się w dokumentach medycznych pochodzących nawet sprzed pięciu tysięcy lat, głównie z rejonów indyjskich, chińskich oraz asyryjskich. Należy pamiętać, że konopie służyły przede wszystkim jako materiał do produkcji sznurów okrętowych (gdyż praktycznie nie gniją w wodzie i są bardzo wytrzymałe). „

Pamiętajcie, że pomimo dokumentów medycznych na temat konopi indyjskich konopie służyły głównie jako materiał do produkcji sznurów okrętowych ( truestory ) Co ma piernik do wiatraka? Konopie indyjskie, z których robiono leki a konopie siewne, z których robiono liny to zupełnie inna bajka.

„Marihuana (termin pochodzenia meksykańskiego – marihuana oznacza gatunek tytoniu, który czasem mieszano z konopiami) to susz z młodych liści i kwitnących wierzchołków rośliny, który w postaci sproszkowanej lub zrolowanej jest przeznaczony do palenia w skrętach, fajkach lub fifkach.”

Według policji marihuana oznacza gatunek tytoniu, który czasem mieszano z konopiami. No proszę was…

” W porównaniu z innym kanabinolami marihuana ma dość słabe działanie, ponieważ zawartość w niej tetrahydokanabionolu (THC) wynosi od 1% do 15%”

Innymi kanabinolami? Kannabinoidy to substancje zawarte w marihuanie, z których tylko niektóre mają właściwości psychoaktywne a THC posiada ich najwięcej. Autor miał zapewne na myśli, że marihuana ma z reguły mniej THC niż haszysz czy olej z konopi, jednak sposób w jaki zostało to napisane powoduje, że jest to po prostu idiotyczne. To chyba taki relikt przeszłości i wymyślnego nazywania przetworów konopi kanabinolami.

„Haszysz to żywica konopi połączona z tzw. nośnikiem, np. klejem, woskiem, ziemią czy popiołem. Żywice rośliny zbiera się w sposób mechaniczny lub w wyniku obróbki chemicznej. „

No nie, po prostu ku*wa no nie. Z nośnikiem to autorzy powinni udać się do najbliższej biblioteki i korzystając z internetu nagrać sobie informacje dzięki którym na lekcji „pouczającej” młodzież o narkotykach sami nie zostaną przez nie pouczone…

Olej haszyszowy –
„Wytwarzany w trakcie destylacji zmielonych lub posiekanych liści konopi indyjskich, zawiera do 70% THC, wykorzystywany nie tylko jako środek do odurzania (nasącza się, nim papierosy), lecz również w przemyśle kosmetycznym. Ma postać bardzo gęstej, lepkiej cieczy, czarnej z zielonkawymi przebłyskami, nierozpuszczalnej w wodzie. Używa się go nasączając papieros, w którym należy zrobić kilka otworów, następnie smaruje się powierzchnię odrobiną oleju i okleja papieros nową bibułką dla uzyskania dobrego ciągu. „

Pozostawię to bez komentarza, chwila szukania w internecie i wiadomo skąd takie idiotyzmy mogły pojawić się w takim dokumencie. Autorzy zwyczajnie kopiowali teksty z różnych stron internetowych czasem częściowo modyfikując źródła co doprowadziło do przeinaczenia ich sensu, powodując kompletny bezsens.

Policjo, WSTYD!

0 Shares
Previous post

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za szczęście

Next post

Poznaj swoje prawa

Komentarze

 1. Acho
  28 listopada 2014 at 15:52 — Odpowiedz

  Kilka błędów autora:
  Zarówno konopie „oryginalne” jak i konopie przemysłowe to konopie siewne (łac. Cannabis Sativa).

  W Polsce hasz (przynajmniej ten na sprzedaż, który czasem policja przechwyci) raczej bywa z podkładem, więc też nie traktowałbym tego jako nieprawdę, a raczej jako wariant regionalny.

  A tak w ogóle to nie ma się co czepiać, i tak wiedza urzędników państwowych jest dużo większa niż jeszcze te 5 lat temu.

  • 29 listopada 2014 at 04:59 — Odpowiedz

   Tutaj chodzi głównie o to jak słaby i mylący jest dokument służący przecież pogłębieniu wiedzy na temat narkotyków. Skoro chcemy komuś przekazać wiedzę na ten temat nie możemy robić tego w sposób, który poprzez nieprawdziwe fakty i niedokładne opisy będzie nas wprowadzał w błąd. Haszysz jest żywicą z roślin konopi. To, że ktoś dodaje tam różne wypełniacze, to już inna sprawa, można oczywiście dodać, że są przypadki, w których hasz jest zanieczyszczony innymi substancjami, ale w żadnym wypadku nie można przeinaczać prawdy.

   Uczepiłem się tych „faktów”, ponieważ zostały sporządzone przez laika, który nie do końca rozumiał o czym pisze. Materiały edukacyjne powinny prezentować wysoki poziom merytoryczny zwłaszcza na tak poważny temat, jak narkotyki. Pomimo tego, że informacje zawarte w dokumencie są prawdziwe to po prostu sposób w jaki zostały przedstawione nie jest zgodny z prawdą. Nie można bagatelizować takiej fuszerki.

   Oczywiście wiedza policji jak i całego naszego kraju stopniowo się zwiększa i jest dużo lepiej niż było parę lat temu. Ale nie jest to zasługa dokumentów takich jak ten tylko wysiłek aktywistów i działaczy, którzy edukują całe nasze społeczeństwo, włącznie ze mną.

 2. sad
  27 listopada 2014 at 20:07 — Odpowiedz

  jak nawet policja sprzedaje głupoty młodym ludziom na pogadankach to nie ma co się dziwić że nikt tej policji nie szanuje…

 3. RaV
  27 listopada 2014 at 14:15 — Odpowiedz

  od legalnych uzywek maja problemy z mozgami….

 4. […] Źródło: Chwast.net […]

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *