Jak uzyskać pozwolenie na uprawę konopi?
Dlaczego coraz więcej ludzi zaczyna uprawiać konopie? Jednym z powodów jest to, że pod koniec 2017 roku znowelizowano prawo dotyczące jej uprawy. Niepotrzebne utrudnienia związane z otrzymaniem pozwolenia zostały usunięte. Dzięki temu prawie każda osoba posiadająca ziemię rolną może zacząć uprawiać konopie.
Cannabis Sativa L var. Sativa, czyli tak zwane konopie włókniste pomagały ludzkości przetrwać przez całe tysiąclecia, aż stanęły na drodze wielkim biznesom. W USA po wielu latach prawnego nakazu uprawy konopi zostały zakazane poprzez fałszywą polityczną narrację. Uprawy konopi w USA dopiero w 2018 roku zostały ponownie dozwolone. Polska zrobiła to wiele lat wcześniej, ale w sposób, który odstraszał większość zainteresowanych ich uprawą.
Droga do uzyskania pozwolenia jest naprawdę prosta, ale sami mieliśmy na początku problem, żeby się w tym połapać. Większość problemów wynikała z tego, że natrafialiśmy na sprzeczne informacje w sieci. Dzisiaj możemy dowiedzieć się jak założyć uprawę konopi również na oficjalnej rządowej stronie tutaj.
Cały proces ubiegania się o pozwolenie na uprawę konopi.
Najważniejsze są chęci 😉
Najpierw powinniśmy powiadomić urząd gminy/miasta o “chęci” uprawy. W ten sposób urzędnicy szacują przyszłoroczny areał pod uprawy konopi. Termin w tym przypadku otrzymaliśmy “do końca roku”, ale zależnie od województwa lub gminy może się on różnić. W naszym przypadku pierwsza wizyta w urzędzie skończyła się spotkaniem w innym terminie, ponieważ urzędniczka pierwszy raz spotkała się z takim pozwoleniem i potrzebowała czasu na ustalenie wszystkich wymaganych czynności.
Składając chęć do uprawy konopi, upewniamy się, że w przyszłym roku nie zabraknie dla nas “miejsca” na jej uprawę. Jeżeli nie zgłosimy takiej chęci w wymaganym terminie to jeszcze nic straconego. Zazwyczaj areał pod uprawy konopi jest wystarczająco zawyżony, ponieważ ludzie często zgłaszają większy areał, niż ostatecznie wskazują we wniosku.
Kroki, które trzeba obrać w celu rozpoczęcia uprawy:
- Zdecydować się, czy chcemy, aby ktoś odkupił od nas zbiory, czy sami chcemy zająć się ich przetwórstwem.
- Kupić certyfikowane nasiona.
- Przynajmniej dwa miesiące przed wysiewem złożyć wniosek o pozwolenie na uprawę do właściwego urzędu.
Co trzeba ze sobą posiadać w trakcie składania wniosku?
- Faktura zakupu nasion konopi.
- Certyfikat nasion (Kopię etykiety z worka).
- Umowę kontraktacji zbioru konopi lub zobowiązanie do przetworzenia we własnym zakresie.
- Dowód zapłaty 30 zł za obsługę wniosku.
- Dowód osobisty.
Wszystkie potrzebne dokumenty do uzyskania pozwolenia (w przypadku przetwarzania we własnym zakresie) znajdują się w pliku dostępnym tutaj.
Czyli podsumowując, najpierw zgłaszamy chęć uprawy konopi. Następnie z wypełnionymi dokumentami najlepiej dwa miesiące przed zasiewem pojawiamy się w urzędzie i składamy wniosek. Jeżeli otrzymamy zgodę na uprawę, to zostaje nam sianie i zbieranie konopi. Czyli to, co najlepsze!
Jaką wybrać odmianę konopi?
Uprawa konopi siewnej dzieli się głównie na dwa typy roślin.
Jednopienne — Czyli rośliny, które są jednocześnie rodzaju żeńskiego i męskiego. Takie rośliny są łatwiejsze w uprawie dla początkujących, a także wydają dużo nasion. Kwiaty żeńskie produkują na sobie również męskie owocniki, przez co każda roślina może się sama zapylać.
Dwupienne — Czyli rośliny rozdzielne płciowo. Takie uprawy najczęściej są przeznaczane do ekstrakcji lub sprzedaży kwiatów konopi. Uprawa takich roślin daje większe możliwości, jeżeli chodzi o wykorzystanie plonów. Jednak jeżeli chcemy otrzymać rośliny możliwie pozbawione nasion, należy w trakcie uprawy pozbywać się płaskunów, czyli męskich odmian konopi.
Certyfikowane nasiona można kupić np. od Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.
Sprzedaż do skupu czy przetwarzanie we własnym zakresie?
Macie duży areał i chcecie szybko zarobić? Wtedy wcześniejsze umówienie się ze skupem może być korzystne. Jednak jeżeli nie chcemy iść od razu w duże ilości, możemy wybrać przetwarzanie we własnym zakresie. Po dwóch sezonach zmagań popełnione przez nas błędy w przypadku uprawy na dużym obszarze byłyby dość kosztowne. Dzięki tym doświadczeniom mamy wiedzę z pierwszej ręki w zakresie uprawy tej rośliny. Uprawa konopi może być przyjemnym i dochodowym biznesem, ale tak jak ze wszystkim, trzeba to robić z głową.
Czy uprawa konopi się opłaca?
Areał upraw konopi w Polsce z roku na rok wzrasta. Zainteresowanie tematem uprawy i przetwórstwa konopi zdecydowanie można zaliczyć do trendów światowej skali. Rynek już zapełnia się różnymi firmami, które zajmują się uprawą, sprzedażą czy przetwórstwem konopi. Są też takie, które zajmują się całym procesem technologicznym od zbiorów po sam produkt. Rynek ten jest również atrakcyjny dla rolników, którzy w konopiach mogą znaleźć ciekawą i intratną alternatywę dla konwencjonalnych upraw. Najważniejszy jest pomysł, gdyż zastosowań tej rośliny, jak również metod uprawy i zbiorów jest mnóstwo. Konopie posiadają ponad 20 tysięcy zastosowań i przy odrobinie kreatywności każdy może znaleźć coś dla siebie.
Poniżej kilka zdjęć z uprawy konopi Białobrzeskich.
Najciekawsze pytania:
Czy konopie można uprawiać w szklarni?
Tak, jeżeli rośliny będą znajdować się na działce rolnej, na które zgłoszona jest uprawa.
Kiedy należy zgłosić chęć uprawy konopi?
W naszym przypadku mieliśmy czas do końca roku, ale urzędy/gminy mogą ustalać odmienne terminy.
Zgłoszenie chęci uprawy nie jest równe złożeniu dokumentów o pozwolenie na uprawę.
Kiedy trzeba złożyć dokumenty, żeby otrzymać pozwolenie na uprawę konopi?
Nie ma takiego terminu, ale najlepiej zrobić to przynajmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem uprawy.
1 Comment
[…] Więcej szczegółowych informacji na temat składania wniosku – Chwast.net […]