GospodarkaPrawo

Kanadyjski gigant konopny oszukał Macieja Kowalskiego, który zapoczątkował rozwój upraw konopi w Polsce

Share

Kanadyjska korporacja zwolniła założyciela i CEO firmy HemPoland, Macieja Kowalskiego. “HemPoland” zostało kupione w 2018r. Przez kanadyjską firmę “The Green Organic Dutchman” (TGOD) i zaledwie kilka miesięcy później spółka bezprawnie zerwała umowę i zwolniła jej dyrektora. Maciej Kowalski zamienił swoje marzenie w firmę, która zatrudniała około 100 osób i w ciągu zaledwie 4 lat zwiększyła swoją wartość o miliony dolarów, będąc prawdopodobnie jedną z najszybciej rozwijających się Polskich firm w ostatnich latach.

“Po latach uświadamiania ludziom, że konopie nie są niczym złym, tworzenie miejsc pracy w tym sektorze było przeogromną radością. Kiedy na horyzoncie pojawił się kanadyjski partner, poczułem, że to jest ten zastrzyk energii i kapitału, który jest nam potrzebny, by kontynuować pozytywny trend. Kiedy pośród pracowników pojawiały się pierwsze głosy, że to może zwiastować problemy – uspokajałem ich i prosiłem o zaufanie. Zawiodłem. Choć nie celowo, to jednak zostawiłem na lodzie całą załogę. “

HemPoland został kupiony przez TGOD za 25 milionów dolarów. Umowa obejmowała gwarantowane zatrudnienie Macieja Kowalskiego na stanowisku CEO do 2021 r. Można sobie wyobrazić, że gdyby TGOD odrzucił te warunki, istnieje duża szansa, że ​​transakcja mogłaby nigdy nie dojść do skutku lub przynajmniej ostateczna cena byłaby wyższa, a to powinno nas złościć.

“Myśleliśmy, że oto umieszczamy polskie konopie na stałe na mapie świata. “Mam umowną gwarancję prowadzenia firmy przynajmniej do końca 2021 r.”, zapewniałem roztaczających złowieszcze scenariusze komentatorów. “Poza tym, nie kupują przecież spółki po to, żeby ją zniszczyć”. Jakże się myliłem! “

Najbardziej denerwujące jest to, że wiele osób wierzyło i wspierało HemPoland i jego założyciela. HemPoland rozpoczeła działalność w 2014 roku jako firma pomagająca rolnikom świadcząc pomocą w zakresie zakładania upraw konopi na ich własnych ziemiach. Wówczas obowiązkiem każdego zainteresowanego uprawą konopi było zawarcie umowy sprzedaży, żeby otrzymać zezwolenie na uprawę. Na szczęście w 2017 roku prawo zostało znowelizowane i większość irytujących przeszkód została zniesiona. HemPoland jako pierwsza firma w Polsce rozpoczęła produkcję i uprawę konopi, stymulując cały rynek, znacznie ułatwiając uprawę na mniejszą skalę wielu rolnikom. Poprzez umożliwienie kontraktacji i zajmowanie się kwestiami prawnymi HemPoland usunęła dwie główne przeszkody, które odtrącały rolników od inwestowania w ten biznes.

Maciej Kowalski dzięki swoim znakomitym występom w telewizji i ogromnej publice w internecie przyciągnął uwagę milionów Polaków. Zaznajomił publiczność z medycznymi aspektami konopi i wskazywał na wady prohibicji przy użyciu twardych faktów. Maciej Kowalski wywarł wymierny wpływ na ogólną wiedzę o konopi wśród Polskiego społeczeństwa, a ogromny sukces jego firmy zamknął usta zwolennikom prohibicji.

TGOD buduję w Kanadzie największą fabrykę do przetwarzania konopi na świecie. Legalizacja marihuany sprawiła, że Kanadyjski rynek zdobył sporą przewagę nad resztą świata w biznesie konopnym. Konkurencja w UE raczej nie jest im do niczego potrzebna.

“Dziś, z tego co słyszę, pracownicy są przeszukiwani, podwyżki cofnięte, widmo zwolnień krąży nad każdym, kto “był ze mną blisko”, a w firmie momentalnie zawiązały się związki zawodowe. Żal mi patrzeć na to, co dzieje się z odebranym mi dzieckiem. Nie mogę też patrzeć na swoje odbicie w lustrze, rozczarowany sam sobą, że na to pozwoliłem. Naturalnie będę dochodzić odszkodowania za naruszenie umowy, ale niestety tego, co się stało, nie da się cofnąć. ”

Maciej Kowalski – założyciel HemPoland i CannabiGold.

Previous post

JADĘ DO NARKOKALIFATU | Andrzej Dołecki #NarkoWizje

Next post

Naukowcy "nauczyli" drożdże jak wytwarzać THC i CBD

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *