WiadomościZ Polski

TK zbada konstytucyjność karania za uprawę konopi

Share

Na 4 listopada Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy, na której ma rozpatrzyć skargę mężczyzny skazanego za uprawę konopi na własny użytek.
Skarga która na początku stycznia zeszłego roku trafiła do TK, kwestionuje przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które przewidują do trzech lat więzienia za posiadanie i uprawę konopi i innych środków odurzających.
Uznając karę 3 lat więzienia za “nadmiernie dolegliwą”, skarżący wniósł o uznanie ich za sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami prawa do prywatności, wolności sumienia i wyznania, prawa do ochrony zdrowia oraz zakazu nieludzkiego traktowania.

Prokuratura Generalna wniosła o uznanie zaskarżonych przepisów za zgodne z konstytucją. Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand wskazał w stanowisku do TK, że kary za posiadanie marihuany i uprawy konopi są dopuszczalne, bo ma to na celu ochronę zdrowia publicznego i jednostki.
zdrowiepubliczne

 

tumblr_n03t4mIA8J1spdt2jo1_500Hernand zaznaczył także że w przeciwieństwie do alkoholu i tytoniu – używanie marihuany rodzi uzasadnione ryzyko sięgnięcia w nieodległej perspektywie po środki silniejsze, czyli “narkotyki twarde”. Dodał, że leczenie i resocjalizacja narkomanów są znacznie trudniejsze i dają słabsze efekty, niż osób nadużywających alkoholu.

 

Więcej dodawać nie trzeba, powtarzanie starych wierszyków o marihuanie jako bramie do twardych narkotyków dobitnie pokazuje poziom wiedzy policji na temat konopi.

 

Previous post

The Culture High - Trailer od twórców "The Union"

Next post

Majonez z nasion konopi

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *