BadaniaZdrowie

Marihuana skutecznym lekarstwem na starość?

Share

Lecznicze wartości marihuany znane są od dawna i w wielu krajach jest ona wykorzystywana jako składnik leków. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdzili, że może ona także przynosić radykalną ulgę w dolegliwościach osób starszych

Naukowcy poddali działaniu marihuany ochotników – mieszkańców domu opieki Hadarim w Izraelu. Badaniu poddano 19 osób w wieku od 69 do 101 lat. Osoby te cierpiały na spowodowany różnymi schorzeniami brak apetytu, przewlekłe bóle, drgawki i skurcze mięśni. Trzy razy na dobę w ciągu roku otrzymywały ściśle określoną dawkę leczniczej marihuany pod postacią proszku, olejku, oparów lub klasycznych skrętów.

Biorący udział w doświadczeniu ochotnicy byli uważnie monitorowani przez naukowców i personel domu opieki zarówno jeśli chodzi o stan zdrowia, jak i jakość życia.

Pozytywne efekty działania marihuany badani deklarowali niemal natychmiast – odczuwali znaczącą poprawę nastroju i zdolności komunikacyjnych.

W toku badań 17 pacjentów odzyskało prawidłową masę ciała, odczuli zauważalny spadek poziomu różnego rodzaju bólów, zmniejszenie sztywności stawów i intensywności drgawek. Prawie wszyscy pacjenci stosujący marihuanę spali lepiej i dłużej, spadła liczba koszmarów i objawów zespołu stresu pourazowego.

Naukowcy zanotowali także znaczący spadek zapotrzebowania na środki farmakologiczne – leki psychotropowe, przeciwbólowe, stabilizatory nastroju i leki stosowane przy chorobie Parkinsona. Spadek zapotrzebowania na leczenie farmakologiczne dotyczył 72 proc. badanych.

Prowadzący badania Zach Klein z Uniwersytetu w Tel Awiwie uważa, że marihuana może mieć także zbawienny wpływ na funkcjonowanie osób dotkniętych dysfagią – zaburzeniem przełykania, które w ostrych formach może zakończyć się śmiercią.

Previous post

Marihuana ograniczyła liczbę napadów padaczkowych z 1,2 tyś. do 3.

Next post

Coffee shopy jako kompromis społeczny

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *