BadaniaCiekawostki

Naukowcy “nauczyli” drożdże jak wytwarzać THC i CBD

Share

Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley odkryli sposób na produkowanie kannabinoidów za pomocą bioinżynieryjnie stworzonych drożdży, które po nakarmieniu produkują THC i CBD, a także inne nieznane dotąd kannabinoidy. Dodając geny marihuany do „zwykłych” domowych drożdży, które zamieniają cukry w alkohol zaczeły one także produkować kwasy THCA i CBDA, które są prekursorami znanych nam kannabinoidów THC i CBD.

Jay Keasling, profesor UC Berkeley inżynierii chemicznej i biomolekularnej oraz bioinżynierii i wykładowca w Lawrence Berkeley National Laboratory:

„Jest to bezpieczniejszy, bardziej przyjazny dla środowiska sposób wytwarzania kannabinoidów”.

Badania nad setkami różnych substancji chemicznych w marihuanie są trudne, ponieważ wiele substancji występuje w niewielkich ilościach, co utrudnia ich ekstrakcję z roślin. Niedrogie, czystsze źródła takie jak drożdże mogą znacznie uprościć prowadzenie takich badań. Naukowcy mają nadzieję ułatwić proces pozyskiwania naturalnych i syntetycznych kannabinoidów, co pozwoli na bardziej rygorystyczne badanie tych cząsteczek i może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia różnych problemów zdrowotnych u ludzi.

Keasling dodał też, że istnieje:

„możliwość stworzenia nowych terapii opartych na rzadkich kannabinoidach, które są prawie niemożliwe do uzyskania z roślin jak i tych syntetycznych, których w roślinie nie znajdziemy”.

Uprawa dużych ilości konopi i ekstrahowanie z nich kannabinoidów jest dość wymagającym procesem w porównaniu do hodowli drożdży. Praca naukowców z Kalifornii z pewnością pomoże nabrać rozpędu nauce związanej z medycznym zastosowaniem kannabinoidów. Jeżeli niedługo naukowcy będą mieli możliwość dużo łatwiejszej produkcji różnych kannabinoidów, nie tylko tych najbardziej znanych za pomocą zwykłych drożdży, to możemy spodziewać się kolejnej fali przełomowych odkryć w tej dziedzinie.

Czy w takim razie możemy też liczyć na to, że w niedługim czasie restauracje zaczną serwować pizzę z drożdżami kannabinoidowymi? :)

Mniam.

Źródło:

Previous post

Kanadyjski gigant konopny oszukał Macieja Kowalskiego, który zapoczątkował rozwój upraw konopi w Polsce

Next post

Czy potrafisz zdać TEST KWASU?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *