BadaniaZdrowie

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za szczęście

Share

Ludzkie receptory kannabinoidowe są blisko związane z dwoma aspektami szczęścia – napisali naukowcy. Badanie zostało opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie PLoS ONE.
Gen odpowiedzialny za efekt działania marihuany może tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie są z natury szczęśliwsi niż inni, sugerują nowe badania.

Naukowcy z Japonii zmierzyli poziom szczęścia wśród blisko 200 osób i okazało się że ci, którzy posiadali wariację tego genu byli szczęśliwsi i bardziej pozytywnie zareagowali na sygnały emocjonalne.
Gen został zidentyfikowany jako receptor CB1, czyli część mózgu odpowiedzialną za efekt odurzenia marihuaną.

Receptory CB1 są skoncentrowane w mózgu a ich działanie wpływa na apetyt, ból, nastrój i pamięć.
Zdaniem zespołu, polimorfizm genu receptora CB1 może zwiększyć odpowiedź osoby na kannabinoidy, są to związki chemiczne które aktywują szlaki w mózgu. Ponad 60 różnych kannabinoidów zostało zidentyfikowanych w marihuanie gdzie THC występuje zazwyczaj w najwyższym stężeniu.

Badania nie obejmują palenia marihuany, jak się okazuje, ludzkie ciało produkuje szereg kannabinoidów na własną rękę.
Podobnie jak THC, związki te działają na różnych naturalnych obszarach w mózgu związanych ze szczęściem i wydają się funkcjonować jako regulatory nastroju. W rzeczywistości, jednym z pierwszych odkrytych u ludzi kannabinoidów jest anandamid, jego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa “Ananda”, co oznacza, szczęście lub radość.

Co ciekawe, kiedy naukowcy skanowali mózgi osób z wariantem genu, obserwowali większą aktywność w obszarach, któe regulują pozytywne uczucia.
Z kolei będac bardziej podatne na działanie kannabinoidów pozytywne emocje mogą wyjaśnić, dlaczego osoby z polimorfizmem są generalnie szczęśliwsze – sugeruje zespół.

Naukowcy podsumowują, że osoby z wariantem genu CB1 mogą mieć “wysoką czułość do pozytywnych wydarzeń emocjonalnych” a więc “pozytywne wydarzenia życiowe mogą być bardziej obfite” dla tych osób.

Polimorfizm

Previous post

Smokebox z Domo Genesis

Next post

Co policja wie na temat marihuany?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *