MedycynaZdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia nawołuje do reformy prawa narkotykowego

Share

Rekomendacje obejmują redukcję szkód i całkowity zakaz przymusowej terapii odwykowej, co Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zasugerowała już na początku lipca w specjalnym raporcie. Ponadto sugeruje się dekryminalizację używania narkotyków, praktykę wymiany strzykawek i terapię substytucyjną dla uzależnionych od opiatów. Służyć ma to m.in. szerszemu zapobieganiu HIV w niektórych krajach.

Jak powiedział Ethan Nadelmann, dyrektor zarządzający Drug Policy Alliance: Dobrze widzieć Światową Organizację Zdrowia jako silny głos w sprawie dekryminalizacji narkotyków i odrzucenia przymusowej terapii dla ludzi, którzy używają narkotyków. Jej rekomendacje, mające silne podstawy w nauce i doświadczeniach służby zdrowia, przynoszą nam potrzebę fundamentalnych reform prawa antynarkotykowego, a w szczególności odrzucenia rosnącej tendencji do kierowania ludzi skazanych za posiadanie narkotyków na przymusową terapię odwykową.

W rozdziale Rekomendacje dotyczące dobrej praktyki w sprawie dekryminalizacji czytamy: Kraje powinny pracować nad uchwalaniem praw, które dekryminalizowałyby wstrzykiwanie sobie narkotyków i inne sposoby ich używania, przez co zmniejszyłaby się liczba skazań. Kraje powinny pracować nad uchwaleniem ustaw i praw, które dekryminalizowałyby używanie czystych strzykawek i igieł, co pozwoliłoby na uruchomienie programów ich wymiany oraz nad legalizacją terapii substytucyjnej dla uzależnionych od opiatów. Kraje powinny zabronić przymusowej terapii odwykowej dla ludzi, którzy wstrzykują sobie lub w inny sposób używają narkotyków.

Deklaracja ta następuje tuż po raporcie opublikowanym przez Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNODC) w marcu, który nawołuje do porzucenia sankcji kryminalnych wobec użytkowników narkotyków. Rekomendacje grupy, która opracowała ten raport, składającej się m.in. z Nory Volkow, szefa amerykańkiego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA), wskazują że sankcje kryminalne w zakresie używania i nadużywania narkotyków nie poprawiają sytuacji.

W 2016 Rada Generalna Narodów Zjednoczonych odbędzie specjalne zebranie na temat narkotyków (UNGASS) z inicjatywy byłego prezydenta Meksyku, Felipe Calderona, który poprosił o jej zwołanie dwa lata temu w celu systematycznej oceny sukcesów i porażek międzynarodowego prawa antynarkotykowego. Podczas gdy poprzednie zebranie z 1998 było zdominowane przez retoryczne hasła „świata bez narkotyków” i zakończyło się nierealistycznymi założeniami dotyczącymi produkcji nielegalnych środków psychoaktywnych, nadchodzące będzie z całą pewnością kształtowane przez rekomendacje WHO.

Rok temu Urugwaj ogłosił, że legalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych tuż po tym, jak amerykańskie stany Colorado i Waszyngton stały się pierwszymi legalizującymi w USA. A w czerwcu tego roku do dekryminalizacji narkotyków i traktowania ich używania jako kwestii zdrowotnej nawoływała Zachodnioafrykańska Komisja ds. Narkotyków, założona przez byłego sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych Kofiego Annana, a przewodzona przez nigeryjskiego prezydenta Oluseguna Obasango.

Potem miało miejsce wystąpienie jamajskiego ministra sprawiedliwości, który ogłosił, że parlament jego kraju zdekryminalizował posiadanie dwo dwóch uncji (56 g) marihuany i używanie marihuany dla celów religijnych, naukowych i medycznych. W lipcu z kolei liderzy rządów Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM) zgodzili się na zwołanie komisji, która miałaby się zająć rewizją polityki marihuanowej w regionie i przedstawieniem reform w zakresie prawa marihuanowego.

Rekomendacje WHO są zgodne z długo promowanymi założeniami i celami takich organizacji, jak Drug Policy Alliance, amerykańska służba zdrowia, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, NAACP, Organizacja Krajów Amerykańskich, Organizacja Praw Człowieka, Kongres Latynoamerykański oraz Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej.

Źródło

drugpolicy.org
Previous post

Strain Hunters - Wyprawa do Suazi

Next post

The Ice Bucket Challenge czy może Ice Bong Challenge?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *