GospodarkaWytwórstwo

Tworzywa sztuczne z konopi siewnej?

9 Shares

Henry Ford używał konopi i celulozowego plastiku aby zbudować samochodowe drzwi i błotniki w 1941r. Na filmie Henry Ford zademonstrował, że jego konopny samochód był bardziej odporny na uderzenia młota niż pokryte stalą części samochodu.

Podstawowym budulcem tworzyw sztucznych jest celuloza pochodząca z ropy naftowej, ale toksyczne kompozycje petrochemiczne nie są jedynym sposobem uzyskania tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne mogą pochodzić z celulozy roślinnej, a konopie są największymi producentami celulozy na ziemi ( sieczka konopna może być nawet w 85% z celulozy ). Sieczka konopna może być także przetworzona w celofanowe opakowania, które były powszechnie używane do 1930r. lub mogą być produkowane jako tani i biodegradalny zamiennik styropianu. Ostatnie technologiczne postępy z biodegradowalnym plastikiem wykonanym ze skrobii kukurydzianej poprowadziły do stworzenia nowego materiału na bazie konopi.

Hemp Plastics ( Australia ) pozyskali partnerów, którzy są teraz w stanie produkować nowy w 100% biodegradowalny materiał zrobiony w całości z konopi i kukurydzy. Nowy materiał posiada unikalną siłę i jakość techniczną. Materiał ten może być wtryskiwany lub wdmuchiwany w praktycznie dowolnym kształcie przy użyciu istniejących form, w tym kosmetycznych pojemników, krążków do frisbee itp.

Zellform ( Austria ) stworzył konopny plastik w postaci żywicy o nazwie Hempstone, do stosowania w instrumentach muzycznych, głośnikach czy meblach. Hempstone może być rzeźbiony w prawie każdym kształcie co sprawia, że można go używać praktycznie bez ograniczeń. Konopie już teraz są przetwarzane na skompresowane panele do drzwi i desek rozdzielczych. Koncerny samochodowe takie jak Ford, GM, Chrysler, Saturn, BMW, Honda i Mercedes aktualnie używają konopnego kompozytu do paneli na drzwi, bagażników czy sufitu.

Kompozyty konopne są mniej kosztowne niż niebezpieczne dla naszego zdrowia włókno szklane. Produkty z konopi mogły, by zastąpić węgiel i włókna szklane, które są nieprzyjazne dla naszego środowiska. Powodem, dla którego praktycznie wszystkie europejskie koncerny samochodowe przestawiają się na części wykonane z organicznych konopi jest to, że są lżejsze, bezpieczniejsze w razie wypadku, bardziej wytrzymałe i łatwo je recyklingować. Możliwości konopnego plastiku są nieograniczone. Praktycznie każdy kształt i cel może zostać osiągnięty przez bio-kompozytowe tworzywa sztuczne. Zainteresowanie konopnym tworzywem już teraz systematycznie rośnie, to tylko kwestia czasu, zanim zobaczymy, że trzeba będzie uprawiać więcej konopi, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

Źródło

9 Shares
Previous post

US Navy Wiadomość na dzień weterana na temat medycznej konopi

Next post

Seminarium Cannabis Leczy | SPLIFF TV

Komentarze

  1. Kknd
    1 marca 2015 at 16:34 — Odpowiedz

    No to niezle, plastik z konopi mocniejszy od metalu!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *