GospodarkaWytwórstwo

Tworzywa sztuczne z konopi siewnej?

Share

Henry Ford używał konopi i celulozowego plastiku aby zbudować samochodowe drzwi i błotniki w 1941r. Na filmie Henry Ford zademonstrował, że jego konopny samochód był bardziej odporny na uderzenia młota niż pokryte stalą części samochodu.

Podstawowym budulcem tworzyw sztucznych jest celuloza pochodząca z ropy naftowej, ale toksyczne kompozycje petrochemiczne nie są jedynym sposobem uzyskania tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne mogą pochodzić z celulozy roślinnej, a konopie są największymi producentami celulozy na ziemi ( sieczka konopna może być nawet w 85% z celulozy ). Sieczka konopna może być także przetworzona w celofanowe opakowania, które były powszechnie używane do 1930r. lub mogą być produkowane jako tani i biodegradalny zamiennik styropianu. Ostatnie technologiczne postępy z biodegradowalnym plastikiem wykonanym ze skrobii kukurydzianej poprowadziły do stworzenia nowego materiału na bazie konopi.

Hemp Plastics ( Australia ) pozyskali partnerów, którzy są teraz w stanie produkować nowy w 100% biodegradowalny materiał zrobiony w całości z konopi i kukurydzy. Nowy materiał posiada unikalną siłę i jakość techniczną. Materiał ten może być wtryskiwany lub wdmuchiwany w praktycznie dowolnym kształcie przy użyciu istniejących form, w tym kosmetycznych pojemników, krążków do frisbee itp.

Zellform ( Austria ) stworzył konopny plastik w postaci żywicy o nazwie Hempstone, do stosowania w instrumentach muzycznych, głośnikach czy meblach. Hempstone może być rzeźbiony w prawie każdym kształcie co sprawia, że można go używać praktycznie bez ograniczeń. Konopie już teraz są przetwarzane na skompresowane panele do drzwi i desek rozdzielczych. Koncerny samochodowe takie jak Ford, GM, Chrysler, Saturn, BMW, Honda i Mercedes aktualnie używają konopnego kompozytu do paneli na drzwi, bagażników czy sufitu.

Kompozyty konopne są mniej kosztowne niż niebezpieczne dla naszego zdrowia włókno szklane. Produkty z konopi mogły, by zastąpić węgiel i włókna szklane, które są nieprzyjazne dla naszego środowiska. Powodem, dla którego praktycznie wszystkie europejskie koncerny samochodowe przestawiają się na części wykonane z organicznych konopi jest to, że są lżejsze, bezpieczniejsze w razie wypadku, bardziej wytrzymałe i łatwo je recyklingować. Możliwości konopnego plastiku są nieograniczone. Praktycznie każdy kształt i cel może zostać osiągnięty przez bio-kompozytowe tworzywa sztuczne. Zainteresowanie konopnym tworzywem już teraz systematycznie rośnie, to tylko kwestia czasu, zanim zobaczymy, że trzeba będzie uprawiać więcej konopi, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

Źródło

hemp.com
Previous post

US Navy Wiadomość na dzień weterana na temat medycznej konopi

Next post

Polskie Radio 24 - dyskusja na temat medycznej marihuany

1 Comment

  1. Kknd
    1 marca 2015 at 16:34 — Odpowiedz

    No to niezle, plastik z konopi mocniejszy od metalu!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *